• +421 948 400 234
  • +421 32/771 71 44

POMÁHAME

vašim miláčikom

Váš miláčik je pre nás jedninečný a u nás dostane tú najlepšiu starostlivosť.
Každý z nás je zároveň aj chovateľom, a preto vám lepšie rozumieme.

Anaplazmóza - ochorenie prenášané kliešťami

Anaplazmóza

Anaplazmóza je ochorenie prenášané kliešťami vyskytujúce sa celosvetovo a v posledných rokoch ju zaznamenávame čoraz častejšie aj na Slovensku.

Pôvodcom ochorenia je mikroorganizmus Anaplasma phagocytophilum a Anplasma platys. Inkubačná doba je 1-2 týždne. Po nej môže nasledovať obdobie horúčkovitých stavov sprevádzaných zníženým počtom krvných doštičiek (trombocytov) v krvi. Väčšina psov zostáva zdravými.

Medzi príznaky patrí letargia a nechutenstvo. Tiež sa môže objaviť krívanie, zvracanie a hnačky. Medzi zriedkavé príznaky patrí kašeľ, krvácanie, nadmerné pitie a močenie. Anaplazmóza môže byť spúšťačom imunitne podmienených ochorení.

Pri podozrení na toto ochorenie je možné stanoviť protilátky v krvi. Dostupné sú testy ako Idexx 4D, ktoré nám povedia výsledok do 30 minút od odberu. V prípade pozitívneho výsledku je vhodné krv poslať do laboratória kde metódou PCR potvrdia prítomnosť mikroorganizmov v krvi.

Liečba spočíva v podávaní antibiotík ako doxycyklín alebo enrofloxacín 2-4 týždne. Ide o veľmi účinné antibiotiká, ak sú psíkovia liečení v akútnej fáze ochorenia, prognóza je veľmi dobrá a stav sa zlepšuje už za 48 hodín. Dĺžku liečby je však potrebné zachovať. V prípade vážnych a chronických foriem ochorenia je prognóza vážna a psík je v ohrození života.

Preventívnym opatrením je podávanie antiparazitárnych prípravkov proti kliešťom v doporučených intervaloch výrobcami či už vo forme obojkov, pipiet alebo tabliet.

Späť k článkom

Kontakty

  • Felikana, veterinárna klinika
  • Odborárska 1
  • 915 01 Nové Mesto nad Váhom

Newsletter

sledujte nás na

Copyright © 2016  - 2022
Felikana All Rights Reserved
Developed by MrCode.NET

https://www.felikana.sk/default.aspx?l=sk&p=article&d=61/73/anaplazmoza-ochorenie-prenasane-kliestami&m=page&x=1
/sk/article/61/73/anaplazmoza-ochorenie-prenasane-kliestami
http://www.felikana.sk/sk/article/61/73/anaplazmoza-ochorenie-prenasane-kliestami
l=sk&p=article&d=61%2f73%2fanaplazmoza-ochorenie-prenasane-kliestami&m=page&x=1

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x