• +421 948 400 234
  • +421 32/771 71 44

POMÁHAME

vašim miláčikom

Váš miláčik je pre nás jedninečný a u nás dostane tú najlepšiu starostlivosť.
Každý z nás je zároveň aj chovateľom, a preto vám lepšie rozumieme.

Zubný kameň - ochorenia dutiny ústnej

Zubný kameň - ochorenia dutiny ústnej Zubný kameň - ochorenia dutiny ústnej

Zubný kameň je častým ochorením dutiny ústnej u psíkov a mačičiek. Vzniká postupným ukladaním zubného plaku na povrchu zubov, ktorý je výbornou živnou pôdou pre baktérie. Tie následne spôsobujú zápal ďasien - gingivitis, ktorý sa prejavuje krvácaním ďasien. Ak problém neriešime, tak sa zápal prehlbuje a vzniká zápal závesného aparátu zubu - parodontitis. Dochádza k ústupu ďasna, odhaľuje sa citlivý krčok zubu, čo spôsobuje psíkovi značnú bolestivosť. Baktérie pri zápale ďasien prenikajú do krvného obehu a môžu spôsobiť aj závažné systémové ochorenie a poškodiť obličky, srdce, pečeň či kĺby. Varovnými príznakmi býva väčšinou zápach z dutiny ústnej, slinenie, nechutenstvo alebo zvýšená pohyblivosť zubov.

Ošetrenie zubného kameňa sa vykonáva v celkovej anestézii. Najprv odstránime nánosy zubného kameňa mechanicky špeciálnymi nástrojmi, posúdime stav parodontu a rozhodneme o prípadnej extrakcii (vytrhnutí) jednotlivých zúbkov. Následne povrch zubov dôkladne očistíme pomocou ultrazvukovej čističky a na záver vyleštíme pomocou špeciálnej pasty. Vo vážnejších prípadoch celé ošetrenie doplníme užívaním antibiotík a liekov od bolesti.

Rovnako ako aj u iných ochorení, aj tu platí zásada, že najdôležitejšia je prevencia, preto nepodceňujte pravidelnú starostlivosť o hygienu dutiny ústnej u Vašich domácich miláčikov. Pravidelné čistenie zubov zubnou kefkou a enzymatickými pastami pre psíkov a mačičky (Orozyme, Virbac C.E.T. enzymatická pasta) dokáže výrazne zredukovať potrebu odstraňovania zubného kameňa v anestézii. Ideálne je čistiť zuby každý deň, večer, po poslednom kŕmení.

Späť k článkom

Kontakty

  • Felikana, veterinárna klinika
  • Odborárska 1
  • 915 01 Nové Mesto nad Váhom

Newsletter

sledujte nás na

Copyright © 2016  - 2022
Felikana All Rights Reserved
Developed by MrCode.NET

https://www.felikana.sk/default.aspx?l=sk&p=article&d=30/73/zubny-kamen-ochorenia-dutiny-ustnej&m=page&x=1
/sk/article/30/73/zubny-kamen-ochorenia-dutiny-ustnej
http://www.felikana.sk/sk/article/30/73/zubny-kamen-ochorenia-dutiny-ustnej
l=sk&p=article&d=30%2f73%2fzubny-kamen-ochorenia-dutiny-ustnej&m=page&x=1

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x